Kako Lako

subota, 20 januar 2018 22:07

Kako da VOZITE BEZBEDNO tokom zime!?

U „preambuli“ Vesnićevih pravila ponašanja na drumovima koje zasipa sneg jeste i nauk o vožnji noću - „treba biti koncentrisaniji nego u bilo kojim drugim okolnostima“, i konkretnije pojašnjenje potrebe kvalitetnih zimskih pneumatika.

- Jeftinije gume mogu debelo da koštaju vozače. Par hiljada skuplji dobri pneumatici ne samo da su bezbedniji nego u 90 odsto slučajeva mogu savladati svaku snežnu prepreku, izuzev ekstremnih zbog kojih treba u automobilu nositi lance - kaže automobilski as iz Užica.

Od Milovana Vesnića, u čijim vitrinama je 13 pehara državnog šampiona u najjačoj klasi na kružnim stazama, četiri trofeja pobednika centralne Evrope, dijamantska kaciga i četiri zlatne kacige, evo još nekoliko saveta kako se ponašati za volanom u zimskim uslovima.

Vožnja na otvorenom putu zahteva mekše pokrete volana, bez naglih okretaja. Isto pravilo važi i za kočnicu i gas, obe pedale se moraju nežnije gaziti. Ne treba dozvoliti ni da drugi vozači utiču na vašu brzinu kretanja, odnosno ne obazirati se na sirene onih iza vas koji misle da sporo vozite, već sami procenite da li je bezbedno ubrzati. Važno je i motriti na moguće odrone jer su snežni dani vreme kada do njih dolazi. Adekvatno odstojanje je neophodno zbog zaustavnog puta, koji je duži nego kod vožnje na suvom ili mokrom putu. Pred ulazak u krivinu, naročito oštriju, treba usporiti na što bezbedniju brzinu i striktno se držati saobraćajne signalizacije. U suprotnom, lako možete izleteti sa puta ili kolovozne trake. U najvećem broju slučajeva udesi u krivini se dešavaju zbog neprilagođene brzine. I ovde se striktno treba držati tzv. maženja auta - nežni pokreti na volanu i lagano pritiskanje kočnice i gasa.

Nizbrdica se najbezbednije savladava kočenjem motorom, odnosno nižim stepenom prenosa brzine kada sam motor usporava automobil i nežnim gaženjem papučice kočnice. Ako je kolotrag zaleđen, bolje je kretati se po snegu. Kod uzbrdice važe suprotna pravila. Idite većim stepenom brzine na manjem broju obrtaja da ne biste proklizavala. Ako je vozilo sa prednjom vučom i ako postoje uslovi da se izađe u rikverc, najbolje je voziti unazad zato što će se težište prebaciti na prednje točkove i dobićete veći potisak na podlogu.

Ako ste se zaglavili u snegu, treba isključiti ESP, elektronsku kontrolu proklizavanja, jer će vam u tom slučaju biti lakše da izađete iz problema. Čim se odglavite, ponovo aktivirajte ESP. Kod automobila koji nemaju ESP najbolje je pokušati odglaviti se blagim puštanjem kvačila i laganim gasom da auto ne bi šlajfovao.

Vlasnici vozila sa ABS sistemom starije generacije ne smeju se previše osloniti na tu funkciju, naročito ako se čuje čudan zvuk prilikom kočenja i ako igra papučica kočnice. U tim okolnostima može doći do zanošenja i gubljenja kontrole. Kod novijih automobila ABS je mnogo pouzdaniji, a takva vozila poseduju ASR i druge sisteme.

Za preticanje nema sigurnog saveta jer je ova radnja u snežnim uslovima ogroman rizik. Ako se već mora, onda treba sačekati 200 odsto bezbednu situaciju kada niko ne ide u susret i proceniti da vozilo ispred vas ide dovoljno sporo da biste mogli bezbedno preteći. Naravno, bez naglih trzaja volana i bez naglog stiskanja kočnice i gasa.

pametna kuca roletne garazna vrata
Loading ...